Bežný život na Slovensku



Ako si otvoriť účet v banke?


Pre otvorenie bankového účtu na Slovensku bude štátny príslušník, ktorý nie je občanom Slovenska, musieť splniť niekoľko podmienok a poskytnúť informácie, ktoré sa v jednotlivých bankách líšia. Musíte poskytnúť jeden alebo dva identifikačné dokumenty, pričom jeden z nich musí obsahovať fotografiu a adresu bydliska. Možno budete požiadaní o informácie o korešpondenčnej adrese a v niektorých bankách o povolenie na pobyt. Môže byť potrebné vyplniť formulár žiadosti. Môže sa vyžadovať zloženie minimálneho zostatku a potvrdenie o pobyte platiteľa dane. Otvorenie účtu je bezplatné. Mesačné poplatky za vedenie účtu sa v jednotlivých bankách líšia a závisia od toho, či je vedený v eurách alebo v cudzej mene. Zrušenie bankového účtu je bezplatné, banka si však môže nastaviť zostatok na pevnej sume účtu až do výšky 7 €.

Banky sú zvyčajne otvorené od pondelka do piatku od 8:00 do 17:00/18:00. Niektoré pobočky zostávajú otvorené ešte dlhšie a niektoré sú otvorené v sobotu a v niektorých prípadoch v nedeľu (iba v obchodných centrách). Ďalšie informácie nájdete na webových stránkach konkrétnej banky.

Zoznam bánk je k dispozícii na webových stránkach Slovenskej bankovej asociácie.

Pre viac informácií navštívte euraxess.sk.


Ako funguje Pošta?


Pošty sú vám k dispozícii vo všetkých mestách a obciach a poskytujú aj bankové služby (Poštová banka). Pošty sú otvorené od pondelka do piatku od 8:00 do 18:00 a v sobotu do 13:00. Hlavné pošty vo väčších mestách alebo nákupných centrách sú otvorené denne do 20:00. Podrobné informácie o úradných hodinách všetkých pôšt nájdete na webovej stránke Slovenskej pošty. Poštové známky na pohľadnice a listy je možné kúpiť priamo na poštách alebo v niektorých novinových stánkoch.

Cenník a ďalšie info nájdete na webe posta.sk


Aké mobilné siete sú dostupné?


Prevádzkovateľmi mobilných sietí v Slovenskej republike sú Orange, Slovak Telekom, O2 Slovakia. K dispozícii sú tiež predplatené služby poskytované tromi značkovými operátormi Swan mobile, Tesco mobile a Funfón, ktorých služby sa predávajú pod ich vlastnými značkami. Mobilné siete 2G pracujú na frekvenciách 900 a 1 800 MHz. Siete 3G využívajú 1 900/2 100 MHz a siete 4G používajú 800 MHz a 2 600 MHz. Slovensko je dobre pokryté mobilnými telefónnymi sieťami, ktoré umožňujú volanie aj z niektorých štítov Tatier. Iba veľmi vzdialené oblasti sú bez signálu.

Predplatené mobilné karty (Predplatenka, O2 Voľnosť, Funfón, Tesco mobile, Prima Data, 4ka, Juro a iné).

Ak sa chcete vyhnúť drahým poplatkom za roaming na Slovensku, najjednoduchším riešením je kúpiť si predplatenú SIM kartu. Slovenská legislatíva vyžaduje pri jej kúpe overenie osobných údajov. Karty sa preto nepredávajú tak voľne ako v niektorých iných krajinách. Predajcovia požiadajú kupujúcich o cestovný pas alebo občiansky preukaz, ak pochádzajú z Európskej únie, alebo o povolenie na pobyt na Slovensku, na základe ktorého overia totožnosť kupujúceho. Minimálny vekový limit pre nákup SIM karty je 15 rokov.

Účtovanie kreditu

Predplatené mobilné kupóny so stieracím automatom je možné zakúpiť v novinových stánkoch, na poštách, čerpacích staniciach a na mnohých ďalších miestach. Kredit sa účtuje podľa uvedených pokynov. Miesta, kde sa kupóny predávajú, bývajú označené vlajkou s logom operátora. Je potrebné požiadať predajcu o „kredit“ (kredit) a uviesť meno operátora, od ktorého si chcete kúpiť kartu. Kredit je možné účtovať aj v bankomatoch, ktoré podporujú aj nižšie ceny spoplatnenia. Buďte však opatrní pri poplatkoch vašej banky za tieto operácie v zahraničí. Kredit je možné účtovať aj na predajných miestach – v obchodoch mobilných operátorov. Môžete platiť v hotovosti alebo kreditnou kartou. Kredit je možné účtovať aj v POS termináloch v rôznych obchodných reťazcoch, napríklad na čerpacích staniciach, v potravinách Coop Jednota, na slovenskej pošte a v mnohých ďalších. Spoplatňovanie úverov podporujú aj pobočky národnej lotérie „Tipos“.

Tiesňové volania:
Núdzová situácia112
Záchranka155
Hasiči150
Polícia158
Mestská polícia159










Aké internetové pripojenie je k dispozícii?


Slovensko má v súčasnosti veľké množstvo poskytovateľov internetových služieb v celej oblasti, ktorí ponúkajú káblové širokopásmové pripojenie na internet, napríklad:

Ponúkajú celý rad pripojení, od ADSL/ADSL2 + po „Fibernet“. ADSL alebo ADSL2 + je k dispozícii takmer v každom meste na Slovensku. Je vhodné overiť si u ubytovateľa/majiteľa alebo susedov, aké možnosti pripojenia na internet existujú v konkrétnom mieste.

Ak chcete získať viac informácií, môžete prehľadať internet alebo navštíviť Zlaté stránky.


Ako funguje doprava?


Sieť verejnej dopravy je zvyčajne zložená z autobusov (v Bratislave a Košiciach aj z električiek a trolejbusov) a pokrýva väčšinu miest. Doprava zvyčajne funguje medzi 5:00 a 23:00. Po 23:00 je niekoľko nočných autobusových liniek. Každé mesto je zodpovedné za prevádzku vlastnej verejnej dopravy („mestská hromadná doprava“, skratka MHD).

Lístky sa v autobusoch zvyčajne predávajú iba v menších mestách. Pokiaľ to tak nie je, dajú sa kúpiť v novinových stánkoch, automatoch na lístky, na niektorých autobusových staniciach alebo v kioskoch verejnej dopravy. Vo viacerých mestách sú elektronické SMS lístky dostupné aj pre klientov slovenských mobilných operátorov. Možnosti sa však v jednotlivých mestách líšia. V Bratislave môžete využiť na nákup lístkov aj mobilnú aplikáciu IDS BK.

  • Pre plánovanie cesty a cestovné poriadky MHD v jednotlivých mestách navštívte stránku imhd.sk (je dostupná aj mobilná aplikácia).
  • Pre cestovné poriadky autobusov, vlakov a MHD po celom Slovensku navštívte stránku cp.sk (je dostupná aj mobilná aplikácia).

Lístky na vlak si môžete kúpiť v pokladniciach na vlakovej stanici, na niektorých vlakových staniciach v automatoch na lístky, alebo online na webe Železničnej spoločnosti Slovensko (je dostupná aj mobilná aplikácia). Ak je to možné, pokladník sa môže opýtať, aký typ vlaku by ste uprednostnili (klikni tu). Na zaručenie miesta je možné zakúpiť si miestenku, pretože vlaky môžu byť preplnené, najmä v piatok a nedeľu, keď študenti cestujú do a zo škôl.

Pre podrobnejšie informácie týkajúce sa všetkých druhov dopravy navštívte euraxess.sk.