Po príchode na Slovensko

Doktorand – občan tretej krajiny

Povinnosť po vstupe do SR:

NAHLÁSENIE POBYTU (NOTICE OF THE STAY) na Oddelenie cudzineckej polície

  • ak má doktorand zabezpečené vlastné ubytovanie – nahlasuje svoj pobyt samostatne do 3 pracovných dní od vstupu do SR
  • ak je doktorand ubytovaný na niektorej z ubytovní SAV alebo v hoteli, hosteli a podobne – nahlasuje jeho pobyt do 3 pracovných dní ubytovacie zariadenie

Ubytovacie zariadenie alebo cudzinec vypíše tlačivo „Hlásenie pobytu“ a zabezpečí jeho odovzdanie/doručenie na príslušnom oddelení Cudzineckej polície. Ak bude tlačivo „Hlásenie pobytu“ zasielané poštou, odporúčame ho poslať doporučeným listom.


PRECHODNÝ POBYT

Všeobecné informácie :

  • žiadosť, skontrolovanie všetkých dokumentov pripravených k žiadosti, rezervovanie termínu na Oddelení cudzineckej polície cez online systém
  • Žiadosť o prechodný pobyt za účelom štúdia – sa podáva OSOBNE – na príslušnom Oddelení cudzineckej polície, po predchádzajúcej rezervácii termínu cez online systém
    • žiadosť a dokumenty – musia byť kompletné, inak žiadosť nebude prijatá
    • všetky potrebné dokumenty musia byť pripravené už pri žiadosti o národné víza, resp. pred príchodom do SR
    • žiadosť musí byť podaná v čase platnosti národných víz, príp. v rámci 90 dní bezvízového režimu občanov krajín, ktoré majú bezvízový režim alebo v rámci platnosti pobytu udeleného v inej členskej krajine EÚ
    • Po podaní kompletnej žiadosti a jej prijatí Cudzineckou políciou je cudzinec oprávnený sa zdržiavať v SR až do rozhodnutia o žiadosti.
    • Oddelenie cudzineckej polície rozhodne do 30 dní od prijatia kompletnej žiadosti
  • Prechodný pobyt je možné získať na predpokladaný čas štúdia, najviac na šesť rokov
  • Prechodný pobyt sa nevyžaduje do 90 dní od začiatku pobytu, ak sa žiadateľ na Slovensku zdržiava legálne a splnil si povinnosť hlásiť začiatok pobytu cudzineckej polícii do troch pracovných dní od vstupu na územie SR.
  • Počas udeleného prechodného pobytu na účel štúdia je možné podnikať. Pracovať bez potreby ďalších povolení alebo zmeny účelu pobytu môže študent vysokej školy maximálne 80 hodín mesačne.


Potrebné dokumenty a doklady:

  • Formulár – žiadosť – kompletne vyplnená v slovenčine a podpísaná žiadateľom – nájdete ju pod názvom Žiadosť o udelenie prechodného pobytu, Video tutoriál k vyplneniu žiadosti
  • Platný pas
  • Národné víza typu D alebo vstup do SR na základe bezvízového režimu (pečiatka v pase pri vstupe do SR) alebo doklad o povolení na pobyt v inej členskej krajine EÚ
  • Dokumenty preukazujúce účel pobytu – prijatie na denné štúdium – v slovenčine
  • Výpis z registra trestov – z domovskej krajiny cudzinca a z každej krajiny, kde mal v posledných troch rokoch pobyt dlhší ako 90 dní počas po sebe nasledujúcich 6 mesiacov – superlegalizovaný/apostilovaný, preložený do slovenčiny úradným prekladateľom
  • Pri štúdiu na VŠ nie je povinnosť dokladovať zabezpečenie ubytovania

Dôležité informácie:

Dokumenty nesmú byť staršie ako 90 dní v čase podania žiadosti (neplatí to pre potvrdenie o prijatí na štúdium, potvrdenie organizácie administratívne zabezpečujúcej program schválený vládou SR alebo programy EÚ). V odôvodnených prípadoch môže policajný útvar prijať k žiadosti o udelenie pobytu výpis z registra trestov, ktorý je starší ako 90 dní, ak obdobie medzi vydaním výpisu z registra trestov štátneho príslušníka tretej krajiny a jeho príchodom na územie Slovenskej republiky nie je dlhšie ako 90 dní. V takom prípade možno spolu s výpisom z registra trestov predložiť čestné vyhlásenie, že štátny príslušník tretej krajiny od príchodu do SR neopustil územie SR. Ak je toto čestné vyhlásenie podpísané žiadateľom pred policajtom na Cudzineckej polícii, tak nemusí byť podpis notársky overený.

Všetky dokumenty vydané v zahraničí musia byť superlegalizované/apostilované.

Dokumenty vydané v inom ako slovenskom jazyku musia byť preložené do slovenského jazyka úradným prekladateľom zapísaným v Zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov na Ministerstve spravodlivosti SR alebo preložené do českého jazyka. K prekladu vykonanému v zahraničí je potrebné predložiť potvrdenie zastupiteľského úradu SR, že preklad vyhotovila oprávnená osoba (neplatí pre preklad vykonaný v Českej republike)

Podpisy na čestných vyhláseniach, splnomocneniach a nájomných zmluvách musia byť úradne overené (s výnimkou splnomocnení a čestných vyhlásení podpísaných na cudzineckej polícii).

Fotokópie dokumentov musia byť úradne overené.

Odporúčame nepredkladať originály dôležitých dokumentov (napr. diplom, nájomná zmluva), ale radšej si dať vyhotoviť ich overené fotokópie, ktoré je možné odovzdať cudzineckej polícii/ zastupiteľskému úradu a originály si ponechať.

Poplatky a doručenie :

  • Vystavenie dokladu o pobyte („kartičky“) môže trvať do 30 dní (za poplatok 10 € v kolkoch) alebo zrýchlene do 2 dní (za poplatok 39 € v kolkoch )= 30 dní na rozhodnutie + 30 alebo 2 dni na vydanie karty.
  • Na cudzineckej polícii sa správne poplatky platia prostredníctvom tzv. „eKolku“, ktorý sa dá zakúpiť priamo na oddelení cudzineckej polície prostredníctvom automatu, alebo na pošte.
  • Pobytová karta je doručená kuriérom Slovenskej pošty na adresu uvedenú v žiadosti potom, ako Cudzinecká polícia zašle SMS oznámenie o udelení pobytu na mobilné slovenské číslo uvedené v žiadosti.

Povinnosti po udelení povolenia na prechodný pobyt – po prevzatí vydanej kartičky:

  • do 30 dní od prevzatia – doložiť na Oddelenie cudzineckej polície lekársky posudok nie starší ako 30 dní preukazujúci, že cudzinec netrpí infekčnou chorobou (cudzokrajnou chorobou) – vydávajú (za poplatok) v špecializovaných zariadeniach (pracoviská cudzokrajných chorôb)
  • do 3 dní od prevzatia – uzavrieť zdravotné poistenie. Nie je potrebné zasielať doklad o zdravotnom poistení na Cudzineckú políciu, ale je potrebné vedieť preukázať zdravotné poistenie pri prípadnej kontrole zo strany Cudzineckej polície.

Ďalšie povinnosti po udelení prechodného pobytu:

  • Zdržiavať sa na Slovensku viac ako polovicu času udeleného prechodného pobytu v kalendárnom roku. Táto povinnosť neplatí, ak osoba s udeleným pobytom na účel štúdia uplatňuje mobilitu v inom členskom štáte.
  • Oznámiť písomne cudzineckej polícií, že sa bude zdržiavať mimo územia SR viac ako 180 dní nepretržite.